Okładka - Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro
Okładka - Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro Okładka - Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro Okładka - Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro

Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro

Kozłowski Maciej, Scelina Marcin, Nóżka Kazimierz

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Miejsce i rok wydania: Kraków 2020

ISBN/ISSN: 978-83-240-7868-4

Kategoria: Przewodniki

Licza tomów: 1

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

Znak.com

Empik.com

Tantis

Literia

Świat Książki

 

Udostępnij na: Facebook Twitter
Oddano głosów: 2

Rekomendacja zgłaszającego:

Autorzy bestsellerowych „Zanim wyjedziesz w Bieszczady" wyłaniają się z lasu kopcących retort, aby przystanąć nad Jeziorem Solińskim. To tu rozpoczynają nową opowieść.

Dla jednych Jezioro Solińskie jest symbolem eksperymentów hydrologicznych. Dla innych to bieszczadzkie Krupówki, strefa komercyjna, którą należy omijać szerokim łukiem. Ale Soliński Zbiornik Wodny stworzył też strefę wolności, dając początek artystycznej wspólnocie, która wyrosła na jego brzegach w latach 90. Ta wspólnota nie pozbyła się swych ideałów. W ich centrum pozostała przyroda.

Autorzy książki docierają do mieszkańców najdzikszych rejonów Jeziora Solińskiego. Poznajemy historie jego powstania, losy zalanych wsi i ostatnich unickich cerkwi oraz anegdoty o życiu spędzonym nad wodą. Czytamy o walkach mieszkańców z UPA, bratobójczych wyprawach, przeprawianiu się przez rzekę na szczudłach, o żaglówce, na której w latach 80. wypoczywali muzycy przygrywający PRL-owskim notablom podczas dansingów na legendarnym Jaworze.

Wreszcie głos otrzymują zwierzęta i rośliny: wilki, które podobnie jak pustelnicy upodobały sobie dzikie rejony Soliny, oraz bobry, które zmysłem ekologicznym przewyższyły budowniczych betonowej zapory na Sanie.

Zanim wyjedziesz w Bieszczady, mijasz jezioro. Czas na przystanek.