Okładka - Dom podcieniowy na Żuławach
Okładka - Dom podcieniowy na Żuławach Okładka - Dom podcieniowy na Żuławach Okładka - Dom podcieniowy na Żuławach Okładka - Dom podcieniowy na Żuławach Okładka - Dom podcieniowy na Żuławach

Dom podcieniowy na Żuławach

Marta Koperska-Kośmicka

Wydawnictwo: Instytut Kaszubski w Gdańsku

Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2020

ISBN/ISSN: 978-83-65826-44-2

Kategoria: Monografie i inne opracowania krajoznawcze

Licza tomów: 1

 

Gdzie można kupić zgłaszaną publikację?

TUGA

CZEC

ARCHITREND

 

Udostępnij na: Facebook Twitter
Oddano głosów: 3

Rekomendacja zgłaszającego:

„Dom podcieniowy na Żuławach” to pierwsza do blisko 100 lat monografia na temat zabytkowej architektury Delty Wisły. Zawiera ponad 500 kolorowych fotografii i rycin na temat najbardziej rozpoznawalnych zabytków regionu – domów podcieniowych. To obszerne vademecum prezentuje historię oraz współczesność dawnych obiektów, przedstawiając je na tle wielobarwnej historii regionu. Oprócz tych najbardziej popularnych, książka opisuje także mniej znane domy, które dotychczas nie znalazły się na stronach albumów czy przewodników.

Z recenzji:
„Niewiele jest na rynku wydawniczym książek takich jak ta. Autorka, architekt i inżynier, w swoich badaniach i obserwacjach wychodzi daleko poza ogląd zewnętrznej substancji architektonicznej. Mamy w tym przypadku do czynienia z dziennikiem terenowym, w którym autorka z niezwykłym pietyzmem i dbałością o szczegóły dokumentuje znikające z krajobrazu żuławskie domy podcieniowe, wnikliwie analizując historie ich powstania, przytaczając kontekst historyczny (…) Dokumentuje fragment świata, który coraz szybciej odchodzi w zapomnienie.”